noopener چیست؟

noopener چیست؟

در مدیریت محتوای وردپرس کدها و تگ‌های html متفاوتی معرفی شدن که برخی اشکالات نمایش کدها رو رفع کردند؛ یکی از این تگ‌ها ویژگی noopener هست که با ویژگی noreferrer همراهه. تگ rel=noopener زمانی ایجاد میشه که شما می خواید لینک‌های سایتتون رو با خصوصیت «باز شدن در زبانه جدید مرورگر» در سایت قرار بدید.

این ویژگی که توسط وردپرس معرفی شده، بر این اساس کار می کنه: بعضی از کدهای جاوااسکریپت مخرب، وقتی زبانه جدیدی برای لینک‌ها باز میشه، فعال میشن و کنترل صفحه اصلی لینک رو دستشون می گیرن و باعث خرابکاری در صفحه اصلی میشن.

افزودن کد noopener جلوی فعالسازی این کدهای مخرب رو می گیره و اجازه خرابکاری در صفحه اصلی لینک رو نمی‌ده؛ بنابراین این ویژگی زمانی که می خواید لینک‌ها در تب جدیدی باز شن خیلی کاربردی و مهمن!

به عبارت دیگه، آگه به یک سایت که تحت تأثیر کدهای مخرب قرار گرفته، لینک بدید، اون سایت می تونه از ویژگی window.opener جاوااسکریپت استفاده کنه تا صفحه مورد نظر سایت شما رو تغییر بده، اطلاعاتش رو سرقت کنه یا کدهای مخرب رو در اون صفحه منتشر کنه.

بنابراین تیم توسعه دهنده وردپرس به فکر رفع این معضل افتاد و یک تگ مهم و کاربردی رو برای امنیت بیشتر سایت‌های وبمستران معرفی کرد.

این تگ در وردپرس 4.7.4 ایجاد شد و به صورت اتوماتیک در کدهایی که دارای تگ target=_blank برای باز شدن در تب جدید مرورگر هستند، قرار می گیره. این ویژگی به صورت rel=”noopener noreferrer فقط برای حفظ امنیت اطلاعات سایت و کاربرها و جلوگیری از خرابکاری در صفحه اصلی لینک و ایجاد صفحات فیشینگ و کلاهبرداریه.

سئوکارها معتقدند این تگ هیچ تأثیری در سئو و ارتقا رتبه سایت نداره و تنها موجب حفظ امنیت سایت میشه. بنابراین مواردی که برخی افراد ادعا می‌کنند این ویژگی مانند nofollow link عمل میکنه، کاملاً نادرسته.

همانطور که گفتیم این ویژگی در وردپرس به صورت اتوماتیک روی لینک‌هایی که قراره در تب جدید باز به شن، قرار می گیره؛ اما به طراحان سایت هم توصیه می‌کنیم، آگه می خوان لینک سایت خودشون رو در کپی رایت سایت قرار بدن، از این ویژگی در لینک سایتشون استفاده کنن.

چگونه تگ noopener رو غیرفعال کنیم؟

اول باید به گم که این کار اصلاً نیاز نیست، چرا که این ویژگی تنها روی امنیت سایت شما تأثیر داره و مورد مناسبی هم برای سایت شماست. اما اگر باز هم معتقد به غیرفعال کردن این ویژگی در سایت وردپرسی خودتون هستید، کافیه کد زیر رو در فایل Functions.php قالبتون قرار بدید:

add_filter(‘tiny_mce_before_init’,’wpi_disable_noopener’);

function wpi_disable_noopener( $mceInit ) {

$mceInit[‘allow_unsafe_link_target’]=true;

return $mceInit;

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *